Styling: 8 základních pravidel oblékání

Nauč se pravidla jako profesionál, abys je mohla porušovat jako umělec.“  PABLO PICASSO

Oblékání je hra a každá v ní hrajeme svou vlastní hlavní roli. Ale i když jsme každá úplně jiná a každé z nás bude slušet něco jiného, existuje řada pravidel, která prostě platí pro všechny stejně.  Pojmě to vzít od těchto základů, na kterých pak vystavíme komplexní znalosti oblékání. Díky tomu nebudeš muset trávit před zrcadlem dlouhé hodiny, trápit se, že nemáš co na sebe, nebo že z té plné skříně naopak neumíš nic pořádně kombinovat.

Pojďme to vzít hezky od základů, které si teď shrneme. Ale neboj, každému z bodu se pak budeme věnovat detailněji v dalších článcích.

Styling_8 základních pravidel oblékání1. Je potřeba znát svůj typy postavy

Kolikrát jsi to už slyšela, viď? Ale ono je to prostě tak. Když totiž znáš svůj typ, pak víš, kde máš na proporcích přidávat a odkud naopak odvádět pozornost.  Neboj, na to existují jednoduché triky, které tě brzy naučím. A když budeš znát svůj typ postavy a ovládneš tyhle jednoduché maskovací fígle, dokážeš pak sladit svůj outfit tak, že bude tvůj celkový vzhled v estetické harmonii. A tu chceme, protože harmonie znamená, že je to příjemné na pohled a nikde nic netluče do očí.

2. Potřebuješ zamaskovat nějakou nelichotivost své postavy?

Dobře, sice jsem slíbila, že se tomu budeme věnovat později, ale aspoň maličko nastíním. Tady platí dvě pravidla:

  • za prvé odveď pozornost na jinou část těla - tohle si opravdu necháme na později;
  • za druhé – vrstvi, vrstvi. Čím více vrstev totiž máš, tím menší je pravděpodobnost, že některý kousek bude sám o sobě tolik výrazný, že přitáhne pozornost a zdůrazní tu nelichotivou část postavy, kterou zdůraznit nechceš. A to jde úplně proti už zmíněné harmonii - tím se celý tvůj outfit rozbije. Takže se neboj vzít si sako přes šaty, šálu, punčochy. Takový trik oceníš celoročně, ale teď v zimě se ti bude vyloženě hodit.

3. Nos správnou podprsenku

I když jde o spodní prádlo, které není vidět, je to stavební kánem úspěchu. A to nejen kvůli vzhledu, ale i kvůli tvému zdraví. Správně padnoucí podprsenka totiž podpoří ženský vzhled postavy, nedeformuje žádnou z částí těla a v neposlední řadě bude dělat dobře tvým prsům i zádům.

4. Vybav svůj šatník základními kousky oblečení

Když budeš mít totiž tyhle stálice šatníku, budeš mít v rukávu trumf na to, jak každé ráno vymyslet nový outfit, který bude slušivý a lichotivý, aniž bys musela strávit před skříní nekonečné minuty plné stresu. Základními kousky si brzy představíme.

5. Najdi svůj osobní styl

Ano, každá skutečně hrajeme v té hře o stylingu svou vlastní hlavní roli a každé sluší něco jiného. Najít svůj vlastní styl je o zkoušení a experimentování. A taky o inspirování! Máš kolem sebe ženy podobného typu a líbí se ti, jak se oblékají? Není nic snadnějšího, než zkusit ze svého šatníku poskládat podobný styl, a nebo zajít do obchodu a zkusit si podobný outfit poskládat tam. Nemusíš oblečení hned kupovat, stačí, když se uvidíš v zrcadle a zavnímáš, jak se v tom cítíš. Nebo už svůj styl máš? Pak se neboj čas od času  rozbourat zaběhnuté zvyky a pohrát si s novými barvami a střihy. Třeba zjistíš, že je toho mnohem víc, co k tobě pasuje a v čem se budeš cítit skvěle.

Tip: Proto se nenech svazovat ani rozdělením oddělení na „pánské“ a „dámské“, protože zrovna na tebe může ta pánská košile vypadat báječně.

6. Šátky, šátky, šátky

Neslyšíte o nich ode mě poprvé a určitě ani naposledy. Jsou totiž tuze praktické i slušivé, a to v každém ročním období! Doplní, oživí a hlavně ozvláštní tvůj outfit, nebo jimi třeba nahradíš pásky do kalhot, vykouzlíš ozdobu na kabelku, přidáš ho jako doplněk na zápěstí, uvážeš ho do vlasů atp. Přidání šátku je jeden z nejjednodušších způsobů, jak docílit toho, aby byl jakýkoli tvůj outfit více sladěný a zajímavý. Je to skvělý trik, jak vnést onu pomyslnou třešničku do vzhledu, který by jinak mohl být sám o sobě nudný.

Tip: Spousta žen se obává vázání šátku. Tak pro to mám hned dvě snadná řešení:

  • Elegantní sponu, kterou šátek "uvážeš" raz dva a máš velmi vkusné elegantní vázání.
  • No a pak jsou tu krátká videa, ve kterých tě naučím, jak vázat šátek na mnoho způsobů ;)

7. Kouzli s barvami

I tomuto tématu se budeme věnovat blíž. Protože naučit se je ladit dohromady tak, aby ti dokonale slušely a lichotily, je zlatý grál oblékání. A co když na barvy nejsi zvyklá? Co když máš pocit, že na ně nemáš odvahu? Tak zkus začít pomalu. Začni pouze s jedním barevným kouskem a zbytek oblečení nech neutrální. Může to být výrazné tričko, kabelka, šátek, obroučky brýlí, cokoliv. Získáš tak odvahu přidat barvy do šatníku a časem taky zjistíš, které barevné kombinace nejlépe odpovídají právě tvému stylu nebo barevnému typu. Nevíš, jaký barevný typ jsi? Neboj, taky si to povíme ;)

A stejně jako s barvami, můžeš kouzlit i se vzory. Ale pozor! Nemíchejte jich příliš mnoho dohromady. I zde, stejně jako třeba v líčení, platí, že méně je někdy více.

8. Nos i věci, které ti přijdou "trochu moc"

Tvoje komfortní zóna se teď možná otřásla v základech a ty se jí zuby nehty držíš. Chci ti říct ale jednu věc - je naprosto v pořádku, když si tě někdo všimne. My ženy často nemáme odvahu být vidět, snažíme se ideálně splynout se stěnou, protože se třeba bojíme, že by nás mohl někdo soudit. Ale víme, že se nikdy není možné zavděčit všem. Hoď to za hlavu. Dopřej si být bohyně a dopřej si být u toho vidět! Nejen že si vrátíš svou ženskost a získáš sebevědomi, ale možná i inspiruješ další ženy ❤️

Tip: Pojď vyzkoušet něco nového, co obvykle nenosíš. Mám pro tebe tip pro začátek: Nová barevná rtěnka.

Tak co, kolik bodů už hravě zvládáš a které tě zatím straší? Už se těším, jak budeš zářit jako bohyně! 🌸✨